אשראי דוקומנטרי

אשראי דוקומנטרי נחשב לשיטת תשלום מקובל בעולם הסחר הבינלאומי, בשיטה זו יש תפקיד מרכזי למערכת הבנקאות מאחר והבנק מלווה את עסקת המכר בין יצואן ליבואן, כאשר מכתב האשראי (Letter of Credit) שמנפיק הבנק מהווה התחייבות בלתי חוזרת מטעם הבנק לשלם ליצואן במועד ידוע שנקבע מראש, כל עוד מולאו כל התנאים המחייבים המפורטים במסמך.

למי מיועדת עסקאות עם אשראי דוקומנטרי?

יצואנים רבים בארץ ובכל העולם נעזרים כיום בשיטת האשראי הדוקומנטרי על מנת לקבל את כספם בגין עסקה מסוימת. יצואן שאינו מכיר את הקונה מעוניין להבטיח את כספו ולמזער סיכונים, לכן שיטת האשראי הדוקומנטרי מאפשרת לו להבטיח את כספו, בעיקר בעסקאות ראשונות בין הקונה ליצואן. שיטה זו מתאימה גם למקרים כגון:

  • עסקאות סחר בינלאומי בהיקפים ובסכומים גדולים.
  • עסקאות מכר לטווח ארוך כאשר התשלום או העסקה עומדים להתבצע בעוד זמן רב, לעתים בעוד מספר שנים.
  • בעסקאות עם יבואנים הנמצאים במדינות מסוכנות פוליטית, מדינית, ביטחונית או פיננסית.
  • בעסקות מכר עם יבואן שלא הוכיח מוסר תשלומים גבוה.
  • לביצוע עסקאות מכר במדינות בהן מדיניות המט”ח מחייבת תשלום באמצעות מכתב אשראי.
  • בעסקאות מכר לאספקת ציוד על פי דרישות ספציפיות של היבואן.
  • במדינות המאשרות מינוף באמצעות אשראי דוקומנטרי לקבלת מימון לעסקת המכר.

הלוואות נוספות ליצואנים אותן ניתן לקבל בעזרת יועצי האתר

קרן סיוע ליצואנים

קרן לעידוד השיווק לחו”ל

איך מקבלים את המכתב האשראי?

כדי לקבל מכתב אשראי היבואן פונה לבנק שלו ומבקש להנפיק ליצואן מסמך הכולל את פרטי עסקת המכר כפי שסוכם בין היבואן ליצואן. הבנק בוחן את מסגרת האשראי של היבואן כדי לקבל החלטה האם לאשר את האשראי הדוקומנטרי או איזה בטוחות לדרוש מהיבואן. לאחר בדיקה ואישור העסקה, הבנק שולח את מכתב האשראי ליצואן. לאחר בדיקת המסמך על ידי היצואן הוא מבצע את חלקו בעסקת המכר ומציג את המסמכים הנדרשים בבנק שלו, לאחר בדיקת תקינות של כל המסמכים יעביר הבנק של היבואן את הכסף ולחשבון הבנק של היצואן.

בכל עסקת אשראי דוקומנטרי מעורבים ארבעה שחקנים – יצואן, הבנק של היצואן, יבואן, הבנק של היבואן. שיטה זו נהוגה בעסקאות מכר רבות בין יבואנים ליצואנים, לרוב בין מדינות שונות. למידע נוסף בנושא פתיחת אשראי דוקומנטרי או מינוף באמצעות מכתב אשראי, השאירו פרטים באתר. היועצים של משפחה עסקית יחזרו אליכם בהקדם עם כל התשובות ועם הצעה אטרקטיבית ומותאמת אישית.

 

מידע נוסף בנושא: