הלוואות בערבות המדינה

משפחה עסקיתקרנות ממשלתיותהלוואות בערבות המדינה

אחד מן המרכיבים החשובים ביותר של כל כלכלה מפותחת הוא מידת ההצלחה של העסקים הקטנים והבינוניים שלה. מכיוון שמספרם של עסקים אלה עולה בהרבה על כמות החברות הגדולות במשק, הם מהווים מנוע צמיחה חשוב ביותר, מספקים פרנסה למספר גדול של עובדים, תורמים לפיתוח הפריפריה ויוצרים תחרות מול הגופים הגדולים.

מדינת ישראל מכירה בחשיבות של העסקים הקטנים ולכן עושה מאמצים ניכרים לעזור להם לשרוד ולשגשג – בין אם זה על ידי סיוע פיננסי או ייעוץ מקצועי מסוגים אחרים.

הלוואות בערבות המדינה – מאפיינים

כל חברה עם מחזור עסקים שאינו עולה על מאה מיליון ₪ בשנה יכולה לבקש הלוואה מן הקרן בערבות מדינה שמתוקצבת ברובה על ידי משרד הכלכלה. אם נדייק, הקרן אינה מופעלת ישירות על ידי המדינה, אלא מנוהלת על ידי משרדי רו”ח גדולים, המשמשים כמתווכים ולהם יש להגיש את הבקשה הראשונית עבור ההלוואה.

צריך לציין, כי הסיוע לעסקים בערבות מדינה הוא לא במתן האשראי הישיר אלא על ידי ערבויות כלפי האשראי שניתן לקבל מהבנקים המסחריים שעובדים עם הקרן. מכיוון שעסקים קטנים לרוב אינם מחזיקים בהון עצמי גבוה, הם לא יכולים להציג ביטחונות מספקים ולכן נתקלים פעמים רבות בסירוב מצד הבנק. ברגע שיש ערבות מדינה לאשראי העסקי כלפי עסקים אלה, הבנקים יכולים להגדיל את סכומי ההלוואות לעסקים בערבות מדינה ולאשר בקשות רבות יותר.

תהליך גיוס הלוואות מקרנות בערבות מדינה

קודם כל, החברה צריכה להכין תכנית מפורטת של המצב הפיננסי שלה, סכומי הכסף שהיא רוצה לקבל כהלוואה והמטרות שלשמן הם נועדו. לאחר מכן יש להגיש בקשה בצירוף כל המסמכים הנדרשים לחברת רו”ח המתווכת, שתבצע מצידה בדיקה מעמיקה של הבקשה, המאפיינים השונים של הלקוח מבחינת היכולות הכספיות שלו והתחזית לגבי הביצועים שלו בעתיד.

למעשה, חברות רו”ח מתפקדות כאן כמעין שליחים של המדינה לצורך בחינת העסקים השונים בהתאם ליכולת ההחזר שלהם. במידה והבקשה נבחנת באור חיובי על החברה המתווכת, הכדור עובר לוועדת אשראי משותפת שמחליטה לאשר או לא לאשר את ההלוואה.

במסגרת קרנות והלוואות בערבות מדינה, ישנם שלושה מסלולים עיקריים שמתאימים ללקוחות העסקיים הפוטנציאליים:

  • אפיק השקעות – במידה ובעלי חברות מעוניינים לפתח ולהרחיב עסק קיים, זהו האפיק המתאים לשם קבלת הלוואה לעסק בערבות מדינה. כדי לבטח את עצמה מפני שימוש לרעה במסלולים מסוג זה, המדינה דורשת השקעת הון עצמי של עשרים אחוזים לפחות מגובה האשראי.
  • אפיק עסק בהקמה – במקרה כזה, ליזמים הפוטנציאליים קשה מאד יהיה לקבל הלוואה עסקית מהבנק ללא ביטחונות משמעותיים. הקרן בערבות מדינה לעומת זאת תבחן את הבקשה על סמך הפוטנציאל של התכנית העסקי וסיכויי ההצלחה של העסק העתידי.
  • אפיק מימון הון חוזר – במסגרת מסלול זה, עסקים שנקלעים לקשיי נזילות זמניים יכולים לקבל הלוואות מהמדינה שימנעו מהן בעיות כספיות משמעותיות יותר.
  • לקריאה מורחבת על הון חוזר לחצו כאן

הריבית על האשראי היא בדרך כלל אטרקטיבית יותר ממה שניתן לקבל באפיקים אחרים שזמינים בשוק ואילו תקופת ההחזר יכולה להתפרס עד חמש שנים עם אפשרות לחצי שנה של גרייס. צריך לציין גם, כי קיימים קריטריונים מינימאליים של הגשת בקשה לקרן, כמו היעדר עבר פלילי לבעלי העסק, היעדר חובות לרשויות ממשלתיות ועוד. מבקשי האשראי צריכים גם לספק ביטחונות ברמה של כעשרים אחוזים מההלוואה המבוקשת על ידם.

אנו בפורטל משפחה עסקית מעוניינים לתת את מרב האינפורמציה על המתרחש בתחום האשראי העסקי בישראל – ככל שהמידע המתקבל על ידי הקורא הוא עדכני יותר, כך הסיכוי שלו להגיע להחלטה נכונה גדל. בנוסף, מטרתנו היא לקשר בין מבקשי הלוואה פוטנציאליים לבין גופים בנקאיים וחוץ בנקאיים שמציעים הלוואות משתלמות במיוחד מבחינת עלויות ומאפיינים אחרים של אשראי.

הלוואות עסקיות ממוצעות נלקחות בדרך כלל בסכומים גבוהים למדי, אשר מחייבים את הלווים לנהוג באחריות וזהירות גדולה. מצד שני, הלווים הפוטנציאליים אינם בקיאים לעיתים ברזי המשא ומתן של הבנקים, סוגי הריביות והחוזים השונים. לפיכך, אנו ממליצים לכל אדם שמבקש ליטול אשראי עסקי, להתייעץ עם אנשי מקצוע טרם ההחלטה הסופית.

אפשרויות נוספות של קבלת הלוואה בערבות מדינה

ישנן מספר אפשרויות שונות של גיוס כספים בערבות מדינה. נציין כמה מהן:

  • קרן BDSKפירמת BDSK משמשת כיום כמתווך בין המדינה לבין העסקים הקטנים והבינוניים שמבקשים לקבל הלוואה בערבות מדינה. BDSK בוחנת למעשה את הבקשות של החברות השונות ומבטיחה להעניק מענה מקצועי ומהיר. קיימים שלושה מסלולים שונים שבמסגרתם ניתן לבקש אשראי והם מסלול הון חוזר, מסלול השקעה ומסלול הקמה ליזמים ועסקים חדשים.
  • קרן גיזה זינגר אבן – פירמה זו מתעסקת בייעוץ פיננסי במשך שנים רבות וגם היא נבחרה על ידי משרד האוצר לשמש כמתאמת בין מבקשי ההלוואה העסקיים מקרב החברות הקטנות והבינוניות לבין המדינה.
  • ישנם ארבעה מסלולים שונים על פי העדפות הלווה, כאשר האופציות הן מסלול הון חוזר לחברות עם בעיות תזרים, מסלול השקעות לחברות מתפתחות, מסלול לעסקים בהקמה ומסלול ייחודי נוסף להשקעות בתעשייה שמיועד לחברות בינוניות עם ותק של מעל שלוש שנים.
  • קרנות בערבות מדינה מבנקים – גופים בנקאיים רבים, גם הם מציעים פעמים רבות הלוואות בערבות מדינה, כאשר התנאים יכולים להיות דומים בעיקרם, עם שינויים בפרטים המשניים. חשוב לבצע סקר שוק ולבדוק היכן התנאים הם המתאימים ביותר לצרכי העסק.

יש לציין, כי לפי הקריטריונים של הקרן, כמעט כל חברה יכולה להגיש בקשה להלוואה וזאת בתנאי שהיא עומדת בסעיפים שנקבעו בתקנון. כדי לשפר את הסיכויים שלו לקבל אישור חיובי, בעל חברה מתחום השירותים יכול בין השאר להציג חוות דעת של מומחים המתייחסים לפוטנציאל הגבוה של העסק, לייעד את הכספים למטרות חברתיות, להעביר את העסק לפריפריה ועוד.

למידע נוסף על הקרנות השונות לחצו כאן

יועצי אתר משפחה עסקית יסיעו לך בשיחה ראשונית ללא שום עלות או התחייבות. כל מה שעליך לעשות, זה להשאיר את הפרטים האישיים שלך בעמוד זה ואנו נדאג שהיועצים שלנו יחזרו אליך במהירות האפשרית.

אפשרויות נוספות לקבלת הלוואה לעסק

הלוואה חוץ בנקאית לעסקים

הלוואה מקרנות פילנתרופיות

מידע נוסף בנושא: