הלוואות וגיוס אשראי לקבוצות רכישה

משפחה עסקיתסוגי עסקיםהלוואות וגיוס אשראי לקבוצות רכישה

בשנת 2010 החליט נגיד בנק ישראל לשעבר לרסן את תופעת קבוצות הרכישה, פישר הורה לבנקים לסווג אשראי לקבוצות רכישה כאשראי הניתן ליזמי נדל”ן ולא תחת סיווג אשראי למשכנתאות. החלטה זו גרמה לייקור האשראי לקבוצות רכישה מאחר והבנקים נדרשים להקצות 100% הון בגין הלוואות לקבוצות רכישה במקום 50% כפי שהיה נהוג לפני השינוי.

בגלל מדיניות הבנקים וסירובם לעתים להקצות אשראי ולהציע מימון לקבוצות רכישה, ישנם מקרים בהם עדיף לגייס הלוואות במימון חוץ בנקאי, אך כמובן יש לכך מחיר מאחר והריביות גבוהות יותר. למרות קשיי גיוס האשראי לקבוצת רכישה אלה לא נעלמות מהמפה וקבוצות רכישה רבות פועלות בארץ בגלל היתרונות שהן מציעות לחברי הקבוצה, בעיקר עלות זולה יותר של דירה בהשוואה למחירי הדירות מקבלנים.

ליווי הפרויקט על ידי בנק 

קבוצת רכישה היא התאגדות של מספר אנשים פרטיים המעוניינים לרכוש קרקע יחד ולבנות עליה פרויקט מגורים לחברי הקבוצה, עם אפשרות לבחירת השכנים ובמטרה לחסוך בעלויות. קבוצת רכישה פועלת לטובת חברי הקבוצה, יש למנות ועד שתפקידו לנהל את הפרויקט באופן עצמי או בעזרת אנשי מקצוע. אחד מתפקידי הוועד של קבוצת הרכישה הוא למצוא בנק מסחרי שילווה את הפרויקט. יש לפתוח חשבון בנק מיוחד לליווי הפרויקט. הבנק המלווה את הפרויקט אחראי גם על מתן משכנתאות לחברי הקבוצה, כאשר התנאי הוא שלכל אחד מחברי הקבוצה יהיה הון עצמי של לפחות 30%.

כדאי לדעת כי הלוואות לקבוצות רכישה מאפשרות לוועד לקדם את הפרויקט לפי שלבים שונים ולשלם בהתאם לקצב ההתקדמות. הוועד יכול להשתמש באשראי שהוקצה לו בבנק או לדרוש מחברי הקבוצה להפקיד חלק מההון האישי או מהמשכנתא שקיבלו כדי לממן עלויות שונות.

ראוי לציין כי תנאי הריבית ותמהיל המשכנתא אחידים לכל חברי הקבוצה, התנאים נקבעים במשא ומתן מול הבנק המלווה. עם זאת, הלוואות לקבוצות רכישה לרוב יקרות יותר בהשוואה לריביות שניתן לקבל במשכנתא לרכישת דירת מגורים. כמו כן, חשוב לדעת כי שיעור המימון לקבוצות רכישה נגזר מעלות הנכס לבנייה ולא לפי שווי הדירה הגמורה.

פתרונות מימון לקבוצות רכישה

כדי לשפר תנאי מימון לקבוצות רכישה ולקבל הלוואות אטרקטיביות יותר יש לפנות ליועץ מקצועי המתמחה בנושא. ליווי פיננסי על ידי יועץ מקצועי מאפשר לחברי קבוצת הרכישה לבחור פתרונות אשראי נוחים יותר ולקבל הלוואות בתנאים טובים יותר. היועץ מסייע לחברי הקבוצה לבחור תמהיל אטרקטיבי למשכנתאות, לנהל מו”מ עם מספר בנקים ובמידת הצורך למצוא פתרונות מימון ואשראי במערכת החוץ בנקאית, אם הבנקים מסרבים לספק את האשראי הנחוץ לקבוצת הרכישה.

בעזרת היועצים של משפחה עסקית ניתן למצוא פתרונות מימון ואשראי אטרקטיביים עבור קבוצות רכישה, הן במערכת הבנקאות והן במערכת החוץ בנקאית. חברי הוועד של קבוצת הרכישה זוכים לייעוץ ולליווי מקצועי על מנת לקבל החלטות פיננסיות חשובות ושקולות, וכדי לשפר תנאים ולהוזיל עלויות. למידע נוסף ולהצעה אטרקטיבית לגיוס מימון או הלוואות לקבוצות רכישה השאירו פרטים באתר ונחזור אליכם בהקדם. השירות באתר ללא עלות וללא התחייבות.

דברים נוספים שיכולים לעניין אותכם:
אשראי והלוואות לקבלנים
הלוואה לחברה בע”מ
מימון ליזמים
הלוואות לפי סכום

מידע נוסף בנושא: